מהי תוכנת ERP?

כל ארגון הוא מכונה משומנת הכוללת אינספור מרכיבים חיוניים לעבודה תקינה בכל עת. על מנת להצליח בכל המשימות האובייקטיביות שעומדות בפני כל גורם בארגון, כל עובד ובפני כל הארגון כמכלול – יש לשלוט היטב בכל הגורמים הקטנים שלו. ובדיוק לשם כך קיימת מערכת ERP – Enterprise Resources Planning, כלומר תכנון משאבי ארגון, כאשר המשאבים הם כל מה שעומד בפני חברה: משאבי אנוש, כספים, מוצרים, ערך מותג ועוד. הרעיון מאחורי התוכנה הוא לתת את הכלים המלאים לניהול ארגונים ברמות מורכבות שונות, ומתוך הנחה שגם בתחומים שונים, לכל ארגון יש תרשים זרימה ספציפי ודומה שדרוש על מנת להתקדם ולהתפתח בצורה שתביא להצלחה.

מהי תוכנת ERP?

המרכיבים של תוכנת ERP מוצלחת

המטרה של כל תוכנה ייעודית לארגונים היא לאחד במקום אחד את כל המידע הרלוונטי על פעילות החברה, כולל משאבי אנוש, יחידות עסקיות שונות, מידע על מכירות, הוצאות ומדדים שונים שיכולים לעזור להגיע לתובנות לגבי נכונות ההתנהלות של הארגון עד כה. למרות שהקונספט קיים מזה מספר, ההיצע של המערכות ממשיך להתרחב ולהתפתח ולהציג כלים חדשים, בהתאם לשינויים המתרחשים בשווקים השונים בעולם, ובהתאם לדרישות הכלליות בעולם העסקי.

הדרישות כלפי מערכות ERP בימינו

כיום יש צורך בכך שמערכות ה-ERP יעמדו במספר דרישות בסיסיות, זאת בהתאם למגמות העולמיות:

  • תאימות למובייל – כולנו ניידים כיום, והצפי הוא שלכל מערך שקיים במחשבים תהיה מקבילה גם במכשירים הניידים השונים, גם בסמארטפונים וגם בטאבלטים.
  • שמירת נתונים בענן – בהמשך לנגישות במובייל, יש צורך גם לשמור על כל הנתונים באחסון בענן, בכדי שתהיה גישה אליהם מכל מקום, לצד אבטחה גבוהה והגנה בפני פריצות
  • מאפיינים חברתיים – כיום הרשתות החברתיות מכריעות חלק משמעותי מהמשאבים והיכולות של חברות וארגונים, וזה בא לידי ביטוי גם בתוכנות ERP רבות.

מי מספק מערכות ERP?

מכל המוצג כאן ניתן להבין כי תוכנת ERP היא חלק די מורכב וחשוב בפעילות של החברה, ולכן דרוש איש צוות או חברה צד ג’ שיהיו אחראיים ספציפית על איסוף הנתונים, שמירתם ועיבודם. כמו כן, בגלל העולם ההולך ומתפתח במהירות, התוכנות יוצאות כל הזמן בעדכון בהתאם לדרישות החדשות, ולכן יש צורך בגורם המסוגל להתקין אותם ולהעביר הדרכות מתאימות. בנוסף, נדרש גם הליך גיבוי של כל הנתונים במערכת, נושאי אבטחה של המידע ועוד. כך, על מנת שכל עובדי החברה יוכלו לעסוק בתפקידם הישיר, נדרש גם גורם אחראי על התוכנה לניהול משאבים, ובחירה בספק מהימן היא חלק חשוב מאוד בבחירת המערכת עצמה.