מהם השלבים בפיתוח אפליקציה?

עם כניסת הסמארטפונים לחיינו נכנסו אליהם גם האפליקציות, יישומים מתוחכמים שמהווים כיום חלק בלתי נפרד מחיינו, ועוסקים בייעול ההתנהלות שלנו, הנגשת מידע חיוני, או פשוט מתן מענה לתחביבים, תחומי עניין ופעילויות לשעות הפנאי. מאות אפליצקיות חדשות מפותחות מדי יום והתחרות ביניהן גדולה. מליוני משתמשים מכל רחבי העולם יוכלו להיחשף לאפליקציה חדשה שאתם יצרתם, אך לשם כך יש קודם כל להבין כיצד תוכלו להפוך אותה מרעיון למציאות.

 

שלבי פיתוח אפליקציה

ניתן לחלק את האפליקציה לשלבים הבאים:

  1. רעיון
    השלב הראשון בפיתוח אפליקציה הוא אכן מציאת רעיון, אבל שלב זה כולל הרבה יותר מכך. שלב הגדרת הרעיון הוא בעצם השלב בו אתם מגדירים את כל התכונות של האפליקציה שלכם: מה האפליקציה נותנת למשתמש, לאן היא מיועדת מבחינת פלטפורמת שימוש ולמי היא מיועדת מבחינת קהל יעד. כל אלו צריכים להיות מוגדרים בצורה מדויקת ולהיכתב במסמך שייקרא – הגדרת המוצר.
  2. אופן המימוש – שלב זה הוא בעצם ירידה לפרטים לצורך מתן הסבר על האפיון הפונקציונלי של האפליקציה, מבחינת פיתוח התוכנה. האפיון יפורט על פי הפונקציות השונות שהאפליקציה מיועדת לספק, כולל פירוט של תהליכי הרקע והתהליכים שמתבצעים באפליקציה לצורך פעילותה, ללא קשר לפעולות המשתמש.
  3. אפיון המשתמש – שלב זה עוסק כולו במשתמשים העתידיים של האפליקציה שלכם. מתוך קהל היעד הפוטנציאלי, יש לאפיין סוגים שונים של משתמשים באפליקציה ולנתח את פעילותם על מנת לדייק מראש את חוויית המשתמש על פי הדרישות, הנוחות וההרגלים של קהל היעד. בשלב זה מתחילים לחשוב על עיצוב המסכים של האפליקציה מבחינת פונקציונליות, מכינים דיאגרמות של חוויות משתמש טיפוסיות וסקיצות של מסכי האפליקציה על פי הפונקציות השונות שהיא מאפשרת לבצע.
  4. עיצוב האפליקציה
  5. אחרי שקבעתם את העיצוב הפונקציונאלי של האפליקציה, הגיע שלב העיצוב הגרפי שלה. בשלב זה יתקבלו החלטות לגבי העיצוב של כל עמודי האפליקציה, הכפתורים השונים, הצבעים, הלוגו, גודל וסוג הכתב וכדומה.
  6. עיצוב ופיתוח התוכנה – שלב זה מורכב בעצם משני שלבים שונים, שלב עיצוב התוכנה ושלב הפיתוח שלה בפועל. עיצוב התוכנה מתייחס לכל ההחלטות שיילקחו מראש באשר לאופן פיתוח התוכנה – שפת התכנות, הגדרת רכיבי המערכת והממשקים המקשרים ועוד. לאחר שכל שלבי הפיתוח הוגדרו, שלב הפיתוח בפועל יוצא לדרך – שלב כתיבת הקוד שייצר את האפליקציה בפועל.
  7. בדיקת האפליקציה – בשלב זה, אחרי שכבר יש קוד שמאפשר שימוש באפליקציה, נבדקות כל הפונקציות שהיא מספקת על מנת לאתר תקלות ולפתור אותן לפני שהאפליקציה יוצאת אל השוק. בשלב זה ייבדקו תרחישים נפוצים בשימוש באפליקציה לצד כל מקרי הקצה האפשריים.

 

השלב האחרון – ההתחלה
השלב הבא הוא שלב טכני של הקמת השרתים, קבלת האישורים, אם צריך, והעלאת האפליקציה לאוויר. אמנם מדובר בשלב האחרון בפיתוח האפליקציה, אך למעשה מדובר בהתחלה של חיי האפליקציה עליה עבדתם כל כך קשה, חיים שעשויים לכלול גרסאות נוספות, שיפורים ושדרוגים, בתקווה שכל אלו יגיעו לצד הצלחה גדולה ומליוני משתמשים.

 

זכרו שפיתוח אפליקציות הוא עסק למקצוענים ולכן מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע ולבחון בקפידה חברות ובתי תוכנה המתמחים באופן ספציפי בפיתוח אפליקציות למובייל.